Jdi na obsah Jdi na menu
 


Historie chov.st.VLAPAN

Chovatelská stanice byla zaregistrována 25.3.1983. Prvním vrhem byl vrh barzojů m. Neda z  Laryšova o. Ben Frajan.

Barzojové jsou velice elegantní chrti s aristokratickou povahou a běhání na dráze za umělou návnadou není pro ně to pravé, proto jich tak málo vidíme na klasických dost. drahách.                                     
Protože nás lákaly dostihy,začala jsem uvažovat o plemeni, které mne v tomto směru uspokojí a rozhodla jsem se pro whippeta.
Pro naší první whippetku jsem si jela do Kolína na dost.dráhu.Nebylo to již štěňátko,ale osmi měsíční fenka,která v té době žila ve smečce, což ji moc nevyhovovalo.Byla jsem ujištěna majitelem,že běhá;chtěla jsem to vidět na vlastní oči, ale různými výmluvami k tomu nedošlo, čas mi již nezbýval, musela jsem na vlak a zpátky do Plzně, kam jsem přijela již za tmy. Olympie z Neuštejna, to je jméno této fenečky-zakladatelky chovu, byla velice ustrašená (jízda vlakem, trolejbusem), ale milá. Mému muži jsem řekla, že se jedu na ni jenom podívat, ale již předem jsem věděla, že ji přivezu. Druhý den ráno jsem ji seznámila s našimi barzoji Nedou a Bakirem Větrovoj což byl čistokrevný import z SSSR, bohužel mu v dospělosti chyběl P1 vpravo dole a tehdy přísné dodržování plnochruposti ho vyloučilo z chovnosti. Několik let jsem si dopisovala se známým a uznávaným chovatelem barzojů v SSSR p.Solovjevem.
No, ale zpátky k „Olině“, jak jsme ji začali říkat. Seznámení proběhlo bez problémů a fenečka si zvykla velice rychle. Když jsem viděla,že je u nás už „doma“natěšeně jsem vzala „udici se střapcem“a dle rad zkušených chrtařů jsem Olinku pustila na střapec, ale ouha, koukala na mě jako na blázna a vůbec netušila, co od ní chci. Byla jsem jako opařená a smutná z toho, že kromě dvou neběhavých barzojů, budu mít ještě neběhavou whippetku. Můj muž to komentoval slovy“ty si myslíš, že ti někdo prodá osmiměsíční běhavou whippetku? Jsi blázen“. Již od mala mám velice kladný vztah ke zvířatům a viděla jsem s jakou radostí whippeti běhají na dráze a řekla jsem si, že to nevzdám. Za pár dní tajného tréninku za střapcem se dostavily první výsledky - Olympie již na mě nekoukala jako na blázna ale s radostí běhala za střapcem, později jsme zkusili doma vyrobený box, dráhu, LZ atd.

První a největší radost nám udělala v Lednici, kde prvně běžela se svými stájovými sestrami-„ Neuštejňačkami“a protože většině mých whippetek vyhovují klopené zatáčky, vystartovala a běžela na čele.V té době největší majitel „Neuštejňaček“ p.Hurt z Lednice, který vyhrával většinu dostihů s překvapením říkal “kdo toje, co to je“a protože nás neznal, tak jsme mu řekli “to je přece Olympie, kterou nikdo nechtěl“, vedení sice neudržela, protože zkušené závodnice p.Hurta z Lednice ji předběhly ale radost nám udělala velikou. Takže tímto způsobem jsme přišli k první whippetce a potom se již dostavovaly dobré výsledky, úspěchy měla i na výstavě-Šampion ČSSR, několikrát CAC,R.CACIB, Národní vítěz atd. V r.1986 přišla první štěňata-viz „Odchovy“.

Obrazek