Úspěšná neděle Vlapanů

5. 10. 2010

Tato neděle 3.10.2010 byla velice úspěšná pro Vlapany. Vezmu to hezky popořádku - já a Kamila Vlapan jsme jely do Boleslavi,kde se běžel bodovací dostih a Kamilka ještě body potřebuje,aby se dostala na druhé místo v soutěži o titul Dostihový vítěz,který v loňské sezoně vyhrála. Letos podle předběžných součtů by měla tuto soutěž vyhrát její sestra Karen Vlapan. Kamila má pouze šest dostihů a v této soutěži se započítává nejlepších sedm. Počasí nebylo nejlepší,ale ani nejhorší,hlavně,že nepršelo,protože to by bylo velice nepříjemné vzhledem ke stavu dráhy,která již tak byla v poslední zatáčce silně podmáčená až rozbahněná. Na startu se sešlo 10 fen; 19 psů; 8 mladých mix; 6 sprinterů; 7 seniorů. Běhalo se na časy,tetokrát byla i časomíra,protože se běžela též Velká cena whippetů a to bez časomíry nejde.

Wh.feny: běžely tři běhy - v prvním kole měla nejlepší čas Kamila Vlapan 23,27vt;a protože to byl nejrychlejší čas ze všech běhů,nastoupila do finále s dečkou č.1; s dvojkou do finále nastoupila Finta TT; s trojkou Blueboottle of Carinae; se čtyřkou Chuckle BSD; s pětkou Arsia of Carinae; se šestkou Florance GG. Start byl vyrovnaný,všechny fenky se snažily; před poslední zatáčkou zabojovala Kamila Vlapan(závěry u Vlapanů jsou většinou vynikající,na rozdíl od startů)a ujala se vedení,které udržela až do cíle a zvítězila časem 23,48vt.; druhá doběhla Blueboottle v čase 23,67vt.; třetí Finta TT 23,90vt.; čtvrtá Chuckle 23,94vt.; pátá Arsia 24,23vt.; šestá Florance 24,77vt.

Wh.psi: běželi pět běhů,ve dvou kolech. Nejrychlejší čas měl Kleon Vlapan 22,99vt.; jediný pod 23vt.,takže ve finále dečka č.1; s dvojkou nastoupil stále se zlepšující Hagi TT; s trojkou Perseus AB; se čtyřkou Mahoney ze Sp.G.; s pětkou polský whippet Hurricane Brodwinek a se šestkou Lancelot Vlapan. Finále bylo velice napínavé až do konce; zvítězil Kleon Vlapan 23,16vt.; druhý Perseus 23,21vt.; třetí Lancelot Vlapan 23,26vt.; čtvrtý Hagi TT 23,47vt.; pátý Hurricane 23,67vt.; šestý Mahoney 23,81vt.

Wh.sprinter: beželi čtyři,též dvě kola. Kendo Vlapan první kolo vyhrál,ve druhém kole byl druhý,takže podle času šel do finále s dvojkou,s jedničkou šel Leonidas AB, s trojkou Ashley Stohe, se čtyřkou Neptun AB. Ve finále běžel Kendo moc hezky,ujal se vedení,které udržel až do cíle - čas 23,39vt.; druhý doběhl Ashley 23,79vt.; třetí Leonidas 23,83vt.; čtvrtý Neptun 24,26vt.

Wh.mladí mix: slušná účast osmi mlaďochů. Běželi dva Vlapani - Lloyd a prvně po složení LZ Lucky. Mlaďoši měli poměrně smůlu v rozbězích. V prvním běhu běžel Lucky s Jenkou van Arkadi pro kterého to byl též první závod po složení LZ a Quirinusem AB. Vedení se ujal Jenka,následovaný Luckym; před poslední zatáčkou,kdy kůže byla již za zatáčkou,se uvnitř oválu,těsně u kraje se větrem roztřepetaly bílé fábory,které tam ohraničovaly rozkopaný povrch,což zaujalo vedoucího Jenku,který zpomalil,též druhý Lucky nevěděl co se děje. Sbor rozhodčích to zhodnotil jako začátečnickou chybu,ale hlavní chyba byl rušivý element v podobě bílého fáboru,třepetajícího se větrem těsně u dráhy,zatím co návnada byla v barvě červené s trochou bílé barvy,ale převládala červená. Lloyd měl větší štěstí, běh bez problémů vyhrál v čase 23,56vt.; druhý Bifidus B.of Carinae 24vt.; třetí Rhea AB 27,15vt. Romulus AB byl diskvalifikován. V druhém kole měl Lucky opět smůlu,běžel na vedoucí pozici,ale pár metrů před cílem odmítla "návnada" pokračovat a zastavila se,takže nebyl čas měřen. Po této nehodě se dlouho opravovalo tažné zařízení návnady,což se nakonec podařilo,ale zpoždění bylo veliké,ale nakonec se vše podařilo doběhat včetně Velké ceny whippetů. Složení finále - s jedničkou Jenka, s dvojkou Lloyd Vlapan, s trojkou Bifidus, se čtyřkou Quirinus, s pětkou Rigisamus a se šestkou Lucky Vlapan. Po startu se ujal vedení Jenka,na druhém místě bojovali Lloyd Vlapan s Luckym,Luckymu se podařilo vybojovat druhé místo,Lloydovi třetí; čtvrtý byl Bifidus; pořadí páté a šesté nevím.

Velká cena whippetů se běžela až na konec,aby účastníci měli dostatečný čas na odpočinek. Sestava byla ze všech časů tzn.ze tří běhů nejrychlejší čas vč.sprinterů a mladých. S jedničkou nastoupil Kleon Vlapan, s dvojkou Hagi TT, s trojkou Perseus AB, se čtyřkou Leonidas AB(sprinter), s pětkou Mahoney ze Sp.G., se šestkou Lancelot Vlapan. Bylo odstartováno,naprosto bezchybný start předvedl Perseus a ujal se vedení,na druhém místě Hagi,ze zadní pozice se začali propracovávat Kleon a Lancelot; Kleonovi se podařilo vybojovat ještě krásné druhé místo 23,59vt.,ale za chyby při startu se platí. Na třetím místě doběhl Hagi TT 23,63vt., čtvrtý Lancelot Vlapan 23,89vt., pátý Leonidas 24,11vt., šestý Mahoney 24,12vt. Zaslouženě zvítězil Perseus 23,38vt.

A nyní se přesunu do zahraničí,rakouského Untersiebenbrunnu, kde se běžel CACILový dostih. Účast byla celkem početná,většinou na této dráze i whippeti běhají mix. Běželo sedm fen, z toho čtyři o CACIL - Karen Vlapan,Kristyn Vlapan,Dévaj Ultimatum,Dévaj Ultra. Psů běželo šest - tři o CACIL - Probaxon Ashon,Chirock BSD,Figo TT.

Wh.feny - dva běhy,dvě kola. V prvním běhu běžela Kristyn Vlapan ,Balifail Batida,Dévaj Ultimatum,Artemis z Ar.Niv. Zvítězila Kristyn Vlapan. V druhém běhu běžela Karen Vlapan,Balifail Abiss.Dévaj Ultra. Zvítězila Karen Vlapan. V druhém kole běžela Karen s oběma Dévajkama a Balifail Batidou. Zvítězila Karen Vlapan,taktéž Kristyn zvítězila v druhém kole. Podle dosažených časů bylo finále ve složení - s jedničkou Karen Vlapan, s dvojkou Balifail Batida, s trojkou Kristyn Vlapan, se čtyřkou Dévaj Ultimatum, s pětkou Balifail Abiss, se šestkou Dévaj Ultra. V tomto dostihu byly největší soupeřky Karen - její sestra Kristyn,která na MS ve frienshipu doběhla druhá,po špatném startu a Dévaj Ultimatum,která na MS byla na sedmém místě; obě žádaly o CACIL,který Karenka též potřebovala na dosažení titulu Mezinárodní dostihový šampion,kdy je třeba dvakrát CACIL - z toho jeden ze zahraničí v časovém rozmezí jeden rok,jeden den. Karenka má sice již sedm CACILů,ale časově jí to nevycházelo. To jsem trošku odbočila. Bylo odstartováno a protože jsem tam nebyla,tak průběh nemohu popsat,ale bez problémů podle času zvítězila Karen Vlapan - CACIL - 23,80vt.(jediná pod 24vt.),druhá Dévaj Ultimatum 24,18vt.,třetí Balifail Batida 24,23vt., čtvrtá Kristyn Vlapan 24,56vt., pátá Balifail Abiss 25,22vt., šestá Dévaj Ultra 25,27vt. Tímto Karen Vlapan získala osmého CACILa  a pro udělení titulu Mezinárodní dostihový šampion ještě musíme zvládnout jednu MV.

Wh.psi - dva běhy po třech,postupovali všichni. Zde byl zástupce Vlapanů Kairo; on i Karen na této dráze běželi poprvé. Do finále s jedničkou šel MS Dévaj Viktor, s dvojkou Fleet Fellows Insider, s trojkou Probaxon Astho, se čyřkou Chirock BSD, s pětkou Kairo Vlapan, se šestkou Figo TT. Zvítězil MS Dévaj Viktor 23,32vt., druhý Probaxon Asthon 23,77vt., třetí Figo 24,15vt., čtvrtý Kairo Vlapan 24,37vt., pátý Fleet Fellows Insider, šestý Chirock BSD.

Tato neděle byla opravdu pro Vlapany úspěšná,ale i jiné chov.st.měly zasloužený úspěch; hlavní bylo,že nedošlo k žádnému zranění. Já jsem si neděli užila v bezvadné společnosti whippetářů v Ml.Boleslavi.